Faculty

STAFF DATABASE FOR THE ACADEMIC SESSION 2017-18

HEADS AND IN-CHARGES
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
DR. (MRS.) T SUDHA DIRECTOR M.A (ENG, TEL), M.Ed., Ph.D (EDU)
MRS. SUNITHA S RAO PRINCIPAL M.A., M.PHIL., B.Ed
MRS I SUDHA MURTHY HEAD MISTRESS M.A, M.B.A., B.Ed VII, VIII
MRS. GOWRI VENKATESH VICE PRINCIPAL 2 M.A (ENG LITT), B.Ed (ENG, SOCIAL STUDIES) XI, XII (ENG)
MRS. SHUKLA DASGUPTA SR HEAD MISTRESS M.A., M.PHIL., B.Ed XI, XII (ENG)
Ms. NANDITA SUNKARA VICE PRINCIPAL M.Phil, M.A., B.A., B.ED VIII
Mrs. ASHWINI NARSE HEAD MISTRESS – PRE PRIMARY B.Sc., PGDBA, B.Ed
Mrs.L. Krishna Sri Head Mistress – IGCSE Msc, Bed

TEACHING STAFF

DEPARTMENT – PRE PRIMARY
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mrs V V RESHMA NTT B.A (ECONOMICS, PLO. SCIENCE), PPTC PRE PRIMARY
Mrs ANITHA SHARMA NTT BA, PPTC PRE PRIMARY
Mrs RAJYA LAKSHMI NTT B.Sc, CRECHE AND PRESCHOOL MANAGEMENT PRE PRIMARY
Mrs SUDHA SHALINI NTT B.A (EPP), PPTC PRE PRIMARY
Mrs KANNIMARY NTT B.Com, PPTC PRE PRIMARY
Mrs M. PHANI KUMARI NTT B.A (ECONOMICS, CIVICS, HISTORY), M.A(POL. SCIENCE), B.A (HINDI), MONTESSORI TRAINED PRE PRIMARY
Mrs K. PADMAJA NTT B.Sc(BZC), PPTC PRE PRIMARY
Mrs SHARMILA LOURDES NTT B.Com, PPTC PRE PRIMARY
Mrs MARIA RODGERS NTT Pursuing B.A, PPTC PRE PRIMARY
Mrs POOJARI PRIYANKA NTT B.Com, PPTC PRE PRIMARY
Mrs R PAVANI NTT B.Sc., PPTC PRE PRIMARY
Mrs THABITHA EAMNUEL NTT B.A(SOCIOLOGY, PUBLIC ADMINISTRATION, POLITICAL SCIENCE)., B.Ed., PPTC PRE PRIMARY
Mrs V. SURYA KUMARI NTT B.A., DIPLOMA IN HINDI RASHTRA BHASHA PRAVEEN PRE PRIMARY
Mrs P. PREETHI NTT B.A., PPTC PRE PRIMARY
Mrs INDERJITH KAUR NTT B.A PRE PRIMARY
Mrs D. NEERAJA NTT B.A., DIPLOMA IN TEACHER TRAINING COURSE PRE PRIMARY
Mrs PAKALA SHARADA NTT B.A., MONTESSORI TRAINED PRE PRIMARY
Mrs N. SATYA PRIYA NTT M.Com, PG DIPLOMA IN EARLY CHILDHOOD EDUCATION PRE PRIMARY
Mrs MADHURI PISSAPATI NTT MCA, PG DIPLOMA IN EARLY CHILDHOOD EDUCATION PRE PRIMARY
MS. OJASWITA SRIVASTAV NTT B.Com PRE PRIMARY
MS. K. NAGA SWATHI ASST. TEACHER B.COM (PURSING MBA) PRE PRIMARY
MS. T. SWAPNA NTT M.A. (ENGLISH) & PPTTC PRE PRIMARY
Ms. ASHWATI RAJAGOPALAN ASST. TEACHER B.COM, PGDM(Finance) PRE PRIMARY
MRS.ARATHI JOPAT NTT BA,PPTC PRE PRIMARY
Ms. P NAVEENA REDDY NTT M.Sc, ECCE PRE PRIMARY
Mrs. FOZIA NTT B.A. (HISTORY), ECCE PRE PRIMARY
Mrs.SANTOSHI M RAMAN NTT B.A(POLITICAL SCIENCE),PPTC PRE PRIMARY
Mrs.ANITA KHAMBAMPATI BCOM, ECCE PRE PRIMARY
Mrs. T. SAMATHA NTT-ASST TEACHER MA, PGD-MISCA PRE PRIMARY
Mrs.Bhavani Balajapalli NTT M.SC, ECCE(PURSUING) PRE PRIMARY
Mrs. JOGITA CHAWDA NTT B.COM PRE PRIMARY
MRS. GADAM JANAKI NTT BA, PPTC PRE PRIMARY
Mrs.M.S.BHARGAVI NTT-ASST TEACHER B.COM,BED(SP EDU), NURSERY TEACHER TRAINING, CTET
MRS. BEKYAM YASHODA NTT – ASST TEACHER BA,TCC PRE PRIMARY
DEPARTMENT – ENGLISH
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mrs SHEEBA PADMARAJAN PRT B.A.,M.A(ENGLISH), B.Ed(ENGLISH) III TO V
Ms REENA PARIJATHA PRT B.A(PUB AD, POL SCI, SOCIOLOGY), M.A(SOCIOLOGY), B.Ed(ENGLISH, SOCIAL STUDIES) III TO V
Mrs RENUKA ASHOK PRT B.Sc(MPC), B.Ed(PHYSICAL SCIENCE, ENGLISH, SPECIAL EDUCATION) III TO V
Mrs M NAGARATNA PRT B.Sc (GENETICS, ZOOLOGY, CHEMISTRY), B.Ed(BIOLOGY, CHEMISTRY) I,II
Mrs SHRABONI DASH TGT M.A(ENGLISH), B.Ed(ENGLISH), PGDTEFLU IX,X
Mrs SMITA NAIR PRT M.A(ENGLISH), B.Ed I,II
Mrs A SRIDEVI PRT B.A., MONTESSORI TEACHERS TRAINING I,II
Mrs G NIRMALA PRT M.A. (HISTORY), B.Ed I,II
Mrs KIRANMAYEE DAHAGAM TGT B.A(ENGLISH Litt, ECONOMICS, SOCIOLOGY), M.A (ENGLISH), PGDTE VIII,IX,X
Mrs GAYATRI RAMAN PRT GRADUATE, B.Ed III,IV,V
Mrs AARTI GAUR PRT B.A ( HINDI), M.A (ENGLISH), B.Ed III TO V
Mrs MARY PATRICIA PRT M.A., PPTC III TO V
Mrs DEEKSHA RAIZADA PRT B.A., PG DIPLOMA IN TEXTILE DESIGNING AND PRINTING, PURSUING B.Ed III TO V
Mrs N ARUNA PRT B.Com., B.Ed I,II
Ms ESTHER SUMAN PRT M.A (ENG), B.Ed III TO V
Mrs CASSANDRA ANDREWS TGT B.A.,M.A., B.Ed VI TO VIII
Mrs V PADMA PRIYA PRT B.Com., B.Ed III TO V
Mrs B JYOTHI PRT B.Sc., M.A., B.Ed I,II
Ms. P. VASANTHA MALINI TGT B.A., M.B.A., B.Ed VI TO VIII
Ms. E.D. RACHEL SHIREEN PRT B.Sc., B.Ed., MBA, MA (PURSUING) III TO V
Ms V GAYATHRI ASST TR FOR CLASS I & II B.Sc., M.A., PPTC I,II
Mr. SREEHARI.V.M PGT M.A B.Ed XI & XII
Mrs. SUMITHRA NANDIRAJU TGT M.SC VI TO VIII
Mr. DJS PRAVEEN KUMAR TGT B.COM, M.A., M.B.A, B.Ed VI TO VIII
Mrs. M. SUNITHA TGT B.COM, M.C.A VI & VII
Mrs. N.C. NEELIMA ASST. TR I & II B.Com, M.COM. I & II
Mrs. MANDARI VENKATA BHAVANI TGT B.SC, B.ED M.A. ENGLISH VI TO VIII
Mrs. GEETHA MURTHY ASST TR FOR CLASS I & II B.COM I & II
Mrs. ANINDER KAUR TGT M.A., B.Ed VI TO VIII
Dr. Y. DEEPIKA PRT B.Sc.,M.Sc., P.hD I & II
Mrs. HEMA SIVA KUMAR TGT B.Com., B.Ed IX & X
MrS. SHALEENA JACOB PRT B.A,TTC I & II
Mrs. ARUNA PERI TGT MA., B.Ed IX & X
Mrs. TANUSHREE GHOSH PRT B.A (ENGLISH), M.A(ECONOMICS) I & II
Mrs. GITANJALI SINGHA TGT MA,  B.ED VI &VII
Mrs. P. DEVIKA B.COM , DIPOLOMA I&II
Mrs. MONICA DEVULAPALLY MBA (HR) , ECCE I&II
Ms. SUDEEPTAA DHAR TGT MA , Bed
Ms.RUCHI SABHARWAL PGT B.COM,MS,B.ED,CTET XII
Ms.PRODIPTA BHATTACHRJE TGT MASTERS IN LANG EDU,PHD XXI & X
Mrs.PRATUSHA PANUGANTI PRIMARY BA,BED(PUR) I & II
MRS.CHITRA M. BHATT PRIMARY MA(ENG),BED I & II
Mrs.Subha Amarnath PRIMARY BSC,MSC,TEFL III TO V
MS. MAYA RACHEL TGT MA,BED IX
MRS.AVINA BAGHWANI PRT BCOM,BED I & II
MS. NIMMY CHERIAN TGT BA,BED VI TO VIII
MS. ARCHANA SINGH PRIMARY PGD(JOURNALISM) I & II
DEPARTMENT – TELUGU
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Ms M GIRIJA KUMARI TGT B.A(HISTORY, PLO SCIENCE, ECONOMICS), M.A (TELUGU)., TELUGU PANDIT TRAINING IX,X
Mrs T K TAYARU TGT B.A(EPP), M.A (TELUGU), VI TO VIII
Mrs AKKIRAJU  JYOTHI PRT B.A, PGDECE III TO V
Mrs T SIRISHA PRT B.Com, PPTC, B.Ed I,II
Mrs K V JHANSI RANI TGT B.A(HISTORY, SOCIOLOGY, PUB AD), M.A(TELUGU), B.Ed III TO V
Mrs SAMATHA PRT B.Com., M.A(TELUGU)., TELUGU PANDIT TRAINING III TO V
Mrs T SLEEVA ROSE RANI PRT B.A., B.Ed III TO V
Mrs NAGAMANAMMA TGT M.A (TELUGU) VI TO VIII
Mrs D LAKSHMI PRT M.A (TELUGU), TPT III TO V
Mrs KANAKA DURGA VEMPATI TGT B.A. (TELUGU), M.A. (TELUGU)., M.A. (SANSKRIT)., TELUGU PANDIT TRAINING IX, X
Ms. SUBBA LAKSHMI PRT B.A. TPT I & II
Mrs. CH. LAKSHMI KUMARI PRT TELUGU SAHITYAM III TO V
Mrs. B. ASHOK TGT B.Sc., M.A., B.Ed VI TO VIII
DEPARTMENT – HINDI
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mrs LAXMI KALRA TGT B.A(HINDI Litt.), M.A(HINDI Litt) VI TO VIII
Mrs JYOTHI GAUR PRT B.A(HINDI), M.A(HINDI), B.Ed(HINDI) III TO V
Dr PUSHPA SHARMA TGT M.A(HINDI), M.PHIL(HINDI), PURSUING P.hd IX,X
Mrs KAVITHAGARG PRT B.A M.A.(ECONOMICS), B.Ed III TO V
Mrs HELEN KUMARI TGT B.A., M.A (HINDI) IX,X
Mrs SAROJINI BADONI PRT B.Com, HINDI VIDWAN, HINDI SAHITYA VARMA( M.A), B.Ed ( HINDI & SOCIAL ) III TO V
Mrs PREMLATHA TRIPATHI PRT M.A( HINDI), M.PHIL ( HINDI), B.Ed III TO V
Mrs DEEPA JOSHI PRT M.A(HINDI), B.Ed II
Dr. SUMITRA SHARMA TGT M.A., B.Ed VI TO VIII
Mrs PRABHA DHARMAGADI TGT B.A., M.A(HINDI LITERATURE), B.Ed VI TO VIII
Mrs MEENAKSHI AWASTHI PRT B.Sc., HINDI VIDWAN I,II
Mrs BEENA PRT B.A (MUSIC), HINDI VIDWAN, HINDI SAHITYA, HNDI PANDIT III TO V
Mrs ANJANA DEOKANTE PRT M.A (Hindi); Hindi pandit trianing I,II
Mrs DIVYA MISHRA TGT B.A (HINDI), M.A. (HINDI), B.Ed (HINDI) VI TO VIII
Ms RENUKA MULKI TGT M.A. B.Com TET Qualified VI TO VIII
Mrs. URMILA PANDEY PRT B.A. (Hindi) B.Ed III TO V
Mrs. VAISHNAVI.S PRT B.A. PURSING B.Ed III TO V
Ms. RANJU DUA PRT B.A., M.A., B.ED III TO V
Mrs. P. V. LAKSHMI TGT M.A. (HINDI), HINDI PANDIT TRAINING VI TO VIII
Mrs.KIRTI THACKER PRIMARY B.A(HINDI), HPT
Mrs.ARCHANA SHAH TGT MA(HINDI), MPHIL,HPT,CTET VI TO VIII
MRS.SONIKA THAKUR PRT MA,BED,CTET III TO V
MRS. NEETU BAKSHI TGT MA, BED VI TO VIII
MRS. SMITHA RANI TGT MA, BED VI TO VIII
MRS. ANUPAM MISHRA TGT MA, BED VI TO VIII
DEPARTMENT – SANSKRIT
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mr SIVA RAMA KRISHNA TGT B.A ORIENTAL LANGUAGE (SANSKRIT), M.A (SANSKRIT), B.Ed(SANSKRIT) IV TO X
DEPARTMENT – MATHS
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mrs HIMA BINDU TGT M.Sc(MATHS), B.Ed(MATHS,PHYSICS, CHEMISTRY) IX,X
Mrs SAGEETHA VYAS PRT B.Com.,M.A(ENGLISH LITT), B.Ed I,II
Mr RAGAVENDRA BABU TGT B.Sc(MPC), B.Ed(MATHS, SCIENCE) VI TO VIII
Mrs V SUNITHA PRT  B. SC(MPC), B.Ed(MATHS, PHYSICS) I,II
Mrs K MADHURI PRT B.Sc., M.Sc., B.Ed VI TO VIII
Mrs M SANGEETHA TGT B.Sc,M.Sc(MATHEMATICS), B.Ed (INTEGRATED COURSE) IX,X
Mrs NARASA LAKSHMI B PRT B.Com, M.COM., PGDECE, B.Ed III TO V
Mrs VANI SAVITHRI TGT B.Sc.(MPC), B.Ed VI TO VIII
Mrs RADHA MASAPETA TGT M.Sc (MATHS), B.Ed(MATHS, PHYSICS) IX,X
Mrs M NIRMALA DEVI PRT B.Sc., M.Sc(AWAITING RESULTS)., B.Ed(MATHS AND PHYSICS) VI TO VIII
Mrs LAKSHMI SIREESHA TGT M.Sc (MATHS) VI TO VIII
Mrs LAKSHMI SHESHA BHATTAR TGT B.Sc., M.Sc., B.Ed., M.Ed VI TO VIII
Mrs V KALPANA TGT B.Sc(MPC)., B.Ed(MATHS & PHYSICS) III TO V
Mrs SARVA MANGALA PRT B.Sc (MPC), B.Ed(ENGLISH, MATHEMATICS) III TO V
Mrs G PAVANI PRT B.Sc (COMP)., B.Ed (MATHS, ENG), PURSUING M.Sc (MATHS) III TO V
Mrs T KALYANI PRT M.Sc., PURSUING B.Ed I,II
Mrs CHERUKURI JYOTHILAKSHMI PRT B.COM., B.Ed I,II
Mrs SWAATHI PRASHANTH PRT B.Com., PPTC; B.Ed I,II
Mr PRABHAKAR DWADASI PGT M.Sc., B.Ed XI,XII
Mr VENKAT SHIVA REDDY PGT B.Sc., M.Sc., B.Ed XI,XII
Mrs PRASHANTHI CHUNDURU PRT B.Sc (Computers), MCA, B.Ed III TO V
Mrs ANURADHA VEDAGIRI PRT B.SC., B.Ed III TO V
Mrs T SHIVANI PRASAD PRT B.Sc I,II
Ms GREESHMA JAYANT PRT B.Sc (MATHS), M.Sc (MATHS), B.Ed III TO V
Mrs MEENAKSHI CHAKRAVARTHY MUKHERJEE PRT M.Sc (STATISTICS), B.Ed III TO V
MS ANNAPURNA RALLABANDI TGT B.SC B Ed APTET VI TO VIII
MS SRI LATHA TGT M. SC B Ed VI TO VIII
Ms. SUMALATHA PERLI TGT M.B.A. (HR), B.Sc, B.Ed VI TO VIII
Mr. PREM KUMAR PASUNURI TGT M.Sc, B.Ed VI TO VIII
Mr. KRANTHI KUMAR VARMA TGT M.Sc, B.Ed VI TO VIII
Ms. S. SNEHITA PRT B.SC, B.Ed III TO V
Mrs. D SUPRIYA PRT M.Sc., B.Ed I & II
Mrs. R. DEEPA TGT B.Tech., B.Ed (PURSUING) VIII TO X
Mrs. A. SHYAMALA B.COM , PPTC I&II
PUSHPA LATHA TGT B.Ed , VIII TO X
Mrs. B. BHAVANI MSC I&II
Mrs. KALURI  PRATHIBA TGT MSC MATHS, BED MATHS& PHYSICAL SCIENCE VI TO VIII
Ms. T.YAMUNA MBA , B.Ed(PUR)
Mr.A.KRISHNAIAH GOUD TGT MSC(PUR),BED VIII TO X
MR.SAMPATH REDDY TGT MSC(MATHS),BED VIII TO X
MRS. NEETU SINGH PRT MSC, MED III TO V
MR.VAMSI KRISHNA DARURI PGT MSC, BED XI & XII
MRS. JAYA DESHMUKH PRT MA,BED III TO V
MVNL SUJATHA KUMARI TGT BSC,BED VI &VII
MS.KAHKASHAN YASMEEN PRIMARY BSC,BED I & II
DEPARTMENT – SCIENCE
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mrs G. YOGITHA PRT B.Sc(BZC), M.A(CHILDCARE, EDUCATION), B.Ed (METHODOLOGY OF TEACHING SCIENCE, ENGLISH) III TO V
Mrs SHEELA PANDEY PRT B.Sc(BZC), M.A (HINDI), B.Ed(BIOLOGICAL SCIENCES, HINDI) I,II
Mrs ASHA SHARMA TGT B.Sc(BZC),M.Sc(ZOOLOGY HONS.), M.PHIL(ANIMAL PSYCHOLOGY & BIO CHEMISTRY), B.Ed(SCIENCE) IX,X
Mrs SUREKHA NAYANI TGT B.Sc(BZC), M.Sc(CHEMISTRY), B.Ed (PHYSICAL & BIOLOGICAL SCIENCES) IX,X
Mrs N AMBIKA PRT B.Sc(BZC), B.Ed(ENGLISH, GENETICAL SCIENCE) III TO V
Mrs JEETA ROY TGT B.Sc(HONS.)(BZC),M.Sc (ZOOLOGY), B.Ed IX,X
Mrs T. SWAROOPA REDDY PRT B. COM, PGDECE I,II
Mrs CH SHAKUNTHALA TGT B.Sc(BZC).,
M.sc(micro bio)
B.Ed(BIOLOGICAL SCIENCE, ENGLISH)
IX,X
Mrs NITHYA SURYANARAYANAN PRT B.Sc(MATHS), PGDCA, B.Ed, DIPLOMA IN CONVERSATIONAL HINDI III TO V
Mrs U.V. TANUJA PRT M.A., B.Ed I,II
Mrs MONIKA CHANDOLIA PRT M.A(ENGLISH), B.Ed (ENGLISH, PHYSICAL SCIENCE) I,II
Mrs B ARCHANA PRT B.Sc(GENETICS, ZOOLOGY, CHEMMISTRY), M.Sc (MICROBIOLOGY), B.Ed (BIOLOGY & PHYSICS) VI TO VIII
Mrs SUNITHA SISTU PRT B.Sc(BZC), M.A(ENGLISH LITERATURE), B.Ed III TO V
Mrs SATYA SAI SUDHA BALA PRT B.Sc(COMPUTERS), B.Ed (MATHS & SCIENCE), PGDCA III TO V
Mrs SHOBHA MAHADEVAN PRT B.Sc., PURSUING B.Ed III TO V
Mrs J N MADHURI PRT B.Com., M.COM., B.Ed I,II
Mrs MANAMI.BANERJEE PRT M.A., B.Ed I,II
Mrs DALIYA SANTOSH PGT B.Sc., M.Sc., B.Ed IX, XII
Mrs MARTINA NAVRATILOVA TGT B.Sc., B.Ed., M.Ed IX,X
Mr KALYAN KUMAR ARUNACHALAM PGT B.Sc., M.Sc (Physics) X,XI,XII
Mrs S. SHANTI SRI PRT B.A., PPTTC, B.Ed (ENGLISH, SOCIAL STUDIES) I,II
Ms JNANA SUNDARI TGT M.Sc., M.Phil (BIO-CHEMISTRY) VI TO VIII
Mrs N RADHIKA PRT M.A., B.Ed I,II
Mrs SMITHA SINGH PRT M.Sc., B.Ed III TO V
Ms SANGITA BEHL PGT M.Sc., B.Ed XI,XII
Ms. RAJITHA SINGAM PRT B.Sc., B.Ed III TO V
Ms ALKA SACHAN TGT M.Sc (ZLGY), B.Ed (BIO SCIENCES, ENG), DELF A-2 (FRENCH) VI TO VIII
Mrs SHACHI TANDON PGT B.Sc (BZC), M.Sc (ORGANIC CHEMISTRY) IX,XII
Ms. NAGA UMA BATCHU PRT B.Sc B.Ed III TO V
Ms. PARADESHI SOWJANYA PRT ASST. TR FOR EVS M.Sc (PHYSICS) B.Ed I & II
Mrs. Y. SAI CHANDRA PRT M.A B.Ed II
Ms. K. UJJWALA TGT B.Sc, M.Sc, B.Ed VI TO VIII
Ms. SHARMISTHA BANGAL PRT M.SC, B.Ed III TO V
Ms. S. RAMADEVI TGT M.Sc, B.Ed VI TO VIII
Ms.RASHIDA.S. FADDAD TGT M.Sc, B.Ed VI TO VIII
Mrs. MARIA THOMAS PRT B.Sc, B.Ed III TO V
Mrs. G. VIJAYA LAKSHMI TGT M.Sc., B.Ed VIII, IX
Mrs. LALITHA PERI TGT M.Sc., B.Ed VI TO VIII
Mrs. C. PRASHANTI REDDY TGT B.Sc.,M.Sc., B.Ed VI TO VIII
Ms. B. USHA KIRAN PRT B.Sc., B.Ed III TO V
Mrs.VANITHA PGT BED XI-XII
Mrs.PRATIMA VADDINA TGT MSC(PHYSICS),BED,CTET VIII, IX
Mrs.G.PADMA PGT MSC,MPHIL,BED XI & XII
Mrs. R. CHITTU PGT MSC(PHYSICS), MPHIL XI & XII
MS.SHARIFA MARIYAM TGT MSC,BED VI TO VIII
MRS.BHUMIKA PATHAK TGT MSC,BED VI TO VIII
MRS. ANAMIKA SINGH TGT MSC, BED VI TO VIII
MRS. S. NAGASUDHA PRT MSC,BED III TO V
DEPARTMENT – SOCIAL
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mrs CHARU MATHUR TGT B.A(ENGLISH HONS., POL SCIENCE,ECONOMICS) M.A, B.Ed (ENGLISH, ECONOMICS) IX,X
Mrs RANI AMBIKA TGT B.A(HISTORY, POL SCIENCE, M.L. HINDI), M.A(POL SCIENCE), B.Ed(ENGLISH, SOCIAL STUDIES) VI TO VIII
Mrs RANJANI TGT B.Sc(GEOGRAPHY HONS., PSYCHOLOGY, POLITICAL SCIENCE), B.Ed (GEOGRAPHY & SCIENCE) IX,X
Mrs REENA PATHROSE TGT B.Com, M.COM, B.Ed(METHODS, SOCIAL STUDIES, ENGLISH) VI TO VIII
Mrs MANJUSHA PGT M.COM., M.B.A XI,XII
Mrs GEETHA GOUD TGT B.A., B.Ed (ENGLISH, SOCIAL STUDIES) VI TO VIII
Mrs K V VARALAKSHMI PRT M.COM., B.Ed V
Mrs YELLAMRAJU NEERAJA PRT M.Com., B.Ed (ENGLISH, SOCIAL STUDIES) V
Mrs D V SANDHYA RANI TGT M.A., B.Ed (POLITICAL SCIENCE) VI TO VIII
Mrs JITARANI SATAPATHY TGT B.A., B.Ed IX,X
Mrs SANDHYA RAMAKANTH TGT M.A., B.Ed
MS M.V.R NAGALAKSHMI PGT (PART TIME) B.A. LLB XI, XII
Mrs. SUNITHA SHANDILYA PGT M.A. B.A. B.Ed XI & XII
Ms. CHANDRAKALA CHAUHAN TGT B.A., B.ED VIII,IX&X
Mrs. MONICA GRANDHI PRT M.A., B.ED III TO V
Mrs. GOWRI SRIDHAR TGT M.A., B.Ed VIII TO X
Mrs. ANSHU VIRAJ PREMI TGT M.A., B.Ed VI TO VIII
Mrs. RAJYALAKSHMI ABBURI TGT M.A., B.Ed VI TO VIII
Mr. KIDAMBI VENUGOPAL PGT M.Com., XI & XII
Dr. VIJAYA KAMESHWARI ALADA PRT MA ECONOMICS, M.phill, PHD IX&X
MEENU PGT B.ED,PG DIP IN FASHION DESIGNING XI & XII
MRS.USHA RAMAN KARRI TGT MCA,BED IX &X
MRS. MADHAVI MOHAN TGT BCOM,BED VI TO VIII
MS. MADHURI KATARAE PGT MA, BED XI & XII
MR. BALA MURALI KRISHNA PGT MCOM, BED XI & XII
MRS. VARA LAXMI KACHE PGT MA, MED XI & XII
MRS.V.S.ANURAGINI PGT MA, BED(SPL edU) XI & XII
MRS.MADHURI SRIVASTAVA PRT BCOM III TO V
MRS.MANISHA NALLA TGT MA,BED VI TO VIII
MRS. VANDA NAGAPURKAR TGT MS,BED IX &X
MRS. MANGALA VENKATESH PGT MA(ECO), MPHIL XI & XII
DEPARTMENT – COMPUTERS
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mrs K PRABHA PRT B.Sc(COMPUTERS), M.Sc(COMPUTERS) I,II
Mrs J LAVANYA TGT B.Sc(MATHS), PGD-MISCA VI TO VIII
Mrs V SUDHA RANI PRT B.Sc., MCA., B.Ed III TO V
Mr N. PRASAD TGT B.Sc., MCA., PGDCA IX,X
Ms. PRIYANKA DAS DATTA PRT B.Com M.C.A III TO V
Ms. PRASEETHA TGT B.E. (ELECTRONICS AND COMM) VI TO VIII
Mrs. UMA SARASWATHI PRT B.Sc, M.C.A. V & VI
Mr. K. RANGA CHARY PGT – IP M.Sc (COMPUTERS SCIENCE) XI & XII
Mrs. BALJEET KAUR PRT M.Sc., B.Ed III TO V
Mr.VENKATA ADITYA PRABHU PGT – COMPUTERS BSC,MCM XI & XII
MR. SUBASH CHANDRA BOSE  COMPUTERS MSC(COMP)
DEPARTMENT – PVA & ART & CRAFT
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mrs J SHOBHA RANI ART / CRAFT INTER, TECHNICAL TEACHER TRAINING, DIP IN FASHION DESIGNING; I,II
Mrs TULASI PRATHIMA DANCE B.A(POL. SCIENCE, ECONOMICS, HISTORY), CERTIFICATE COURSE IN DANCE, FASHION DESIGN, PPTC PRE PRIMARY
Mr K KHASIM INSTRUMENTATION M.A. (MUSIC) VI TO VIII
Mr S RAMESH MUSIC CHITRAKALA CERTIFICATE COURSE III TO V
Mr PRAHALLAD ACHARY ART / CRAFT B.F.A VI TO VIII
Mr DUDLEY MILLS MUSIC (MUSIC) – PRE PRIMARY SSC PRE PRIMARY
Mr. N. SAI SHANDILYA ART / CRAFT B.F.A
Ms. K. SANDHYA RANI DANCE B.Com, M.A. (Kuchipudi)
Mrs. ARPITA MAJUMDAR DANCE TEACHER B.COM, DIP IN KATHAK,DIP IN WESTERN DANCE PRE PRIMARY
Mrs. POOJA KHANAL DANCE TEACHER B.Com., CERTIFICATE COURSE IN DANCE I & II
MR.ROHAN DAHAL DANCE TEACHER B.COM(PURSUING),
MR.JOHN WESLEY MUSIC TEACHER B.COM,CERTIFICATION IN GUITAR(PURSUING) CBSEI
MR.K.RAMAKRISHNA PRAKASH MUSIC TEACHER B.COM,PROFESSIONAL COURSE IN GUITAR,PIANO I & II
MRS.KANCHANA PATEL ART &CRAFT TEACHER BA(FINE ARTS)
MRS.JAYSHREE R SULAKHE ART &CRAFT TEACHER BACHERLOR OF DRESS MAKING , MBA
MR.GEORGE MULLER MUSIC TEACHER BTECH, GRADE 8
MS.PADMA CHAPAGAIN DANCE TEACHER BCOM, DANCE PRO COURSE
DEPARTMENT – PET
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mr YADHAIAH SKATING COACH B.A, CERTIFIED COACH FROM GHMC III TO VIII
Mr VEERRAJU SWIMMING COACH INTERMEDIATE, SWIMMING COACH PRE PRIMARY, I TO III
Mr RAVI KUMAR PTI B.A., B.P.Ed IX,X
Mr MURALI POOJARI KARATE COACH B.Com IV TO VIII
Mr VINEEL PTI B.Com., M.PED., M.PHIL XI,XII
Mrs SESHU KUMARI PTI M.COM., B.PED., PURSUING M.PED III TO V
Mr DASHARATH CRICKET COACH GRADUATION V TO X
Mr RAMESH PTI B.A., B.P.Ed III TO V
Mr MOHD KHADEER TAEKWONDO COACH DIPLOMA IN TAKEWONDO I,II
Mr KAISER DIAS TENNIS COACH DIPLOMA IN MECHANICAL ENGINEERING., AITA LEVEL III
Mr E.B. SRIKANTH PET B.Com.,B.Ped.,M.Ped VI TO VIII
Mr. BHASKER ANKEM PHYSICAL DIRECTOR M.Com., M.Ped, M.Phil, NIS., POST GRADUATE DIPLOMA IN SPORTS MANAGEMENT
Mr. G. RAKESH KUMAR LIFE GUARD Athletics & Swimming
Mr. K SUNIL DEV SWIMMING COACH PURSUING B.Com
Mr. K NARSING RAO YOGA TEACHER DIPLOMA IN YOGA VI TO X
Mr. CHAITANYA LIFE GUARD B.A. PURSUING
Mr. AMIT KUMAR YOGA TEACHER B.COM (COMPUTERS), ICA I & II
Mr. SUSANTA GHOSH SWIMMING COACH ARMY GRADUATION
Mrs.SANTOSHI ABBURI PET B.PED, M.PED
Mr. C. VENKATESH YOGA TEACHER& PET B.PED
Mr. MANMOHAN YADAV SWIMMING COACH B.COM
Mr.T.SRINIVAS RAO BASKETBALL COACH BA,BPED,NIS(CERTIFICATE COURSE)
Mr. R.ARUN KUMAR BASKETBALL COACH BPED
Mr.G.Bharat SKATING COACH ITI, BA
Mr.RAJ KRANTH RIFLE SHOOTING COACH BTECH(DIS CON)
MR.G.P.VENU GOPAL FOOTBALL COACH BCOM
MR. VASURI SRINIVAS KABADDI COACH BCOM, MPED
MR. SANJAY FOOTBALL COACH AIFF CERTIFICATION
MR. V.C. SRIKANTH TENNIS COACH BBA, AIIA
LIBRARIAN & HEALTHWELLNESS TEACHER
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mrs J HYMAVATHI LIBRARIAN M.Com., M.Lisc VI TO X
Mrs SRIVIDYA KULKARNI JR LIBRARIAN B.COM., B.Lisc III TO V
Mrs RITA ERUTHIA MARY JR LIBRARIAN B.A., B.Pharm., B.Ed., DIPLOMA IN FASHION DESIGNING I & II
Ms. RISHITHA HARINATH HEALTH WELLNESS TEACHER M.Sc Psychology
Ms. M. SRI LAKSHMI LIFE SKILLS M.Sc APPLIED PSYCHOLOGY VI TO VIII
Mrs. VANDANA DADI CARRER COUNSELLOR B.SC, B.Z.C
Mrs. PRANATHI RAJ HEALTH WELLNESS TEACHER MA, PSYCOLOGY I TO V
Mrs.SHYAMALA REUBEN COUNSELOR PHD (SOCIAL PSYCHOLOGY)MSC(PSYCHOLOGY),MA(SOCIOLOGY),
MRS.VENKATA SAI SWAROOPA SPECIAL EDUCATOR BSC,MED PRT
MS. DIVYA LALWANI HWT BCOM, MSC(PSYC)
MS.BERYL BENDICTA DSILVA HWT MA(PSYC), BED(SPL EDU)
MRS.V.SWARNA LATHA LIBRARIAN MA(SOCIALOGY), MLISC
MS. ARZOO SAMNANI SPECIAL EDUCATOR BCOM, BED(SP EDU)
DEPARTMENT – FRENCH
NAME OF THE TEACHER DESIGNATION QUALIFICATIONS CLASSES TEACHING
Mrs NIRMALA PATRO TGT – Part time B.Sc(PHYSICS), M.Sc (PHYSICS), GRADUATION IN FRENCH, DIPLOMA IN FRENCH VI TO X
Mr.VIJAY JOHNSON TGT BTECH, DELF(FRENCH) VI TO VIII
MR.VIJAY MOHAN RAJ PRT BTECH,DELF (B2) III TO V
CAIE
PORNA OJHA IGCSE MA(ENG),BED(PUR)
KANCHAN RUPANI IGCSE MA(ENG),MED
B.SUJATA DEVI IGCSE MA(HIN),BED
LATA SRIVASTAVA IGCSE MA(HIN),BED
MEERA CHOWDARY IGCSE MCOM,BED,CTED
Y.APARNA IGCSE BSC,BED,MA(PUR),
CTET
Mrs.PRITI MOHANTY IGCSE MA(ENG), BED
MRS.ISHITA CHOWDHARY IGCSE BCOM,BED(PUR)
MR. SUNIL RAO IGCSE MSC,BED

ADMIN STAFF

S.No Employee Name Qualification Designation
1 LYNETTE VANDANAM . Dip in Electronics, Dip in Commerce, Dip in Secretarial Pratice, Pursuing M.Com PA TO VICE CHAIRMAN
2 S UMA SHANKARI . Dip in Electronics, Dip in Commerce, Dip in Secretarial Pratice, Pursuing M.Com ADMISSION COUNSELOR
3 K SARITHA . B.Com., MBA MANAGER – ADMINISTRATION
4 KUNAL R PARELKAR . B.Com, ADVANCED DIPLOMA IN INFORMATION TECHONOLOGY, CARTIFICATE IN WEB APPLICATION PROGRAMMING DESIG IT MANAGER
5 M MADHAVI . B.A ACCOUNTANT
6 SRINIVAS RAO GOGINENI B.Com ACCOUNTANT
7 K V NARASIMHA RAO . B.A., PGDCA, Pursuing M.A DTP OPERATOR
8 JAYASREE . Intermediate, GNM NURSE
9 ANNAPURNA . Intermediate HOUSE KEEPING INCHARGE
10 B RAJU . B.Sc., B.Ed LAB ASSISTANT
11 RENUKA YADAV . M.Com FRONT OFFICE EXECUTIVE
12 KARINGU RAVI . B.Com, M.Com ACCOUNTANT
13 B. MAMATA B.Com ACCOUNTS ASSISTANT
14 PADMA PRIYA . B.Sc DTP OPERATOR
15 JYOTI DASARI . M.A BLOCK IN-CHARGE
16 DURGA RAO PEDDI REDDY . B.Com, DIPLOMA IN AUTOMOBILE ENGINEERING, DIPLOMA IN PUBLIC HEALTH AND SANITATION MAINTANANCE INCHARGE
17 E KRISHNA . ASSISTANT MAINTENANCE MANAGER
18 P SUJATHA . B.Sc.,PGD-MISCA PA TO DIRECTOR
19 SANDEEP KUMAR REDDY . BSC(MPC), PGDCA PA TO PRINCIPAL
20 KASTURI RAJU . MA, MBA TECHNOLOGY CONSULTANT
21 SHRAVAN KUMAR KOMMIDI . MS Computer Networking MANAGER ERP
22 VIDYA WARRIER . BCA PA TO HEAD MISTRESS
23 MUNI RAMAIAH.T INDIAN ARMY DEGREE TRANSPORT MANAGER
24 HIMAJA THAVISI . B.Tech PA TO HEAD MISTRESS
25 M. SUKANYA . B.Com (Computers) FRONT OFFICE EXECUTIVE
26 MARIA VERONICA . B.Sc, PPTC LAB ASSISTANT – CHEMISTRY
27 DEVIREDDY SUNITHA . M.B.A, B.LISC LAB ASSISTANT – BIOLOGY
28 ASHA RANI . B.Com, M.Com LAB ASSISTANT – MATHS
29 R.KALPANA B.Tech DTP OPERATOR
30 MOHAMMED IMTHIYAZ AHMED . B.Sc, (COMP) NETWORK ENGINEER
31 M.SRINIVAS REDDY S.S.C ASST. SYSTEM ADMIN
32 ROHINI . B.Sc, (COMP) LAB ASSISTANT
33 A. KAVITHA . M.A PA TO PPHM
34 G. ANITHA . MBA HR MANAGER
35 T.SATISH . MBA (FINANCE) PURCHASE ASSISTANT
36 P. SRINIVASULU . ELECTRICIAN
37 KRISHNA MURTHY.P INTERMEDIATE JUNIOR SYSTEM ADMINISTRATOR
38 RAVINDRA THOTA DIP(MEC ENG), PGD IN PLASTIC MOULDING PURCHASE MANAGER
39 MANASA.N BTECH(ECE) PA TO VP2
40 AVINASH PONNALA MBA HOSTEL CO-ORDINATOR & MAINTENANCE INCHARGE
41 PRASHANT KUMAR MBA IIT COORDINATOR
42 CHANDRA SEKHAR GOUD BCOM, LLB DGM – ACCOUNTS
43 DILEEP KUMAR MCA LAB ASSISTANT – COMPUTERS
44 SNEHA DEEPIKA CH BSC(NURSING) NURSE
45 SRINIVAS SAKHAMURI BCOM, CA(INTER) ACCOUNTANT
46 ANURADHA YADAV
47 ANUPAMA JOSHI PFD IN BUSINESS ADMINISTRATIONS, Ma(pur) PA TO VICE PRINCIPAL
48 VEMULA VENKATESH BTECH PA TO MANAGER ADMINISTRATION
49 MAHESH KUMAR BADRI MSC LAB ASSISTANT – PHYSICS
50 J SANTHOSH KUMAR
51 RAMESH KUMBAM MCA DTP OPERATOR
52 RUCHI SINGH THAKUR MBA(FIN) ASSISTANT ADMISSIONS
53 KAVYA MOGUSALA BCOM,MBA(HR) ASSISTANT ADMISSIONS
54 SRAVANI KANISETTY BCOM(PUR) ASSISTANT ACCOUNTANT
55 VIJAY KUMAR JUKURI BTECH ASSISTANT TRANSPORTATION MANAGER
56 KRISHNAIAH MAHESHVARAM BSC NURSING NURSE
57 JAJI SHASHIDHAR BE DGM – LIAISION
58 SAI LAXMI SHEKAR BTECH (CIVIL) CIVIL ENGINEER
59 UPPULA NAGARAJU BTECH(EEE) ELECTRICAL ENGINEER
60 STELLA MENON MSC(NURSING) NURSE
61 SRAVAN REDDY ADURI MBA PUBLIC RELATIONS OFFICER
62 PENUGONDA ARUNA INTERMEDIATE HOUSE KEEPING
63 VINOD KUMAR BA, LLB TRANSPORT MANAGER
64 BANDLA MALLIKARJUNA RAO DIP IN CIVIL PROJECT MANAGER
65 P.PRAVEEN KUMAR BTECH(COMPUTERS) LAB ASSISTANT – COMPUTERS
66 RAMARAM PRADEEP KUMAR BE(CSC) PA TO DIRECTOR
67 GOLLAMUDI KAMALA TEJASWINI BSC(comp) FRONT OFFICE EXECUTIVE
68 LAKSHMI SOUJANYA VAVILALA BCOM, PGDBA GRIEVANCE CELL